Fylkestingsrepresentant i Frp Richard Dagsvik
Thor-Wiggo Skille
I Parisavtalen forplikter alle land seg sammen til å redusere sine klimagassutslipp. I tillegg skal de tilpasse seg de endringene vi ikke lenger kan unngå, og rike land skal bidra med penger, teknologi og kapasitetsbygging til fattige land.
– Problemet er at Paris-avtalen ble til ved at hvert enkelt land ble spurt om hva de kunne bidra med. Uansett hva de meldte, ble det ansett som godt nok. At Norge, med sine fattige 5,5 millioner innbyggere skal ta mål av seg til å redusere sine klimautslipp kraftig i denne avtalen blir således et svært lite nyttig tiltak, påpeker fylkestingsrepresentant Richard Dagsvik i Frp.
Norges forpliktelser monner lite
Norge har under Parisavtalen tatt på seg en forpliktelse om å redusere utslippene av klimagasser med minst 55 prosent i 2030 sammenlignet med nivået i 1990. Norge har meldt inn et forsterket klimamål under Parisavtalen. Regjeringen ønsker å oppfylle det forsterkede målet sammen med EU.
– Verdens største forurensere skal øke utslippene. Verdens desidert største forurenser er Kina. Deres løfte er at de skal fortsette å øke utslippene med ca 450% frem til 2030. Etter dette lover de å ikke øke mer. Her brister logikken i at vårt bidrag har noe som helst virkning på de globale utslippene, argumenterer Dagsvik.
Rammer nordlendingene
I tillegg har USA nå for andre gang trukket seg fra avtalen. Sett i lys av dette, mener Dagsvik at Parisavtalen er en svært dårlig avtale hvis målet er å redusere verdens klimautslipp.
– Tiltakene for å senke utslippene i Norge, rammer innbyggere og næringsliv svært kraftig, spesielt i befolkningsfattige områder. Dette er en meget uheldig fordeling av byrdene og medfører også svært store kostnader, både på lokalt, regionalt og nasjonalt nivå, underbygger Dagsvik.
Pålegg som ikke lar seg innfri
Dagsvik mener at Nordland fylkeskommune ikke på noen måte har økonomisk mulighet til å innfri kravene som staten pålegger fylkeskommunen for å oppnå målene man har forpliktet seg til nasjonalt.
– På bakgrunn av dette vil jeg ha Nordland fylkesting med på en uttalelse om at Norge må trekke seg fra Parisavtalen og unngå å forplikte seg på samme måte i fremtiden, avslutter Richard Dagsvik på vegne av Fremskrittspartiet i fylkestinget.